حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقاله دستگاه جوجه کشی شترمرغ

 

امروزه دستگاه جوجه کشی نقش مهمی در پیشبرد کسب و کار پرورش طیور دارد. به این صورت که، پرورش دهندگان ترجیح می دهند به جای تکیه بر میل و توانایی پرندگان ماده، خودشان روند جوجه کشی را کنترل کنند و با تنظیم دقیق نیازمندی های یک جنین در حال رشد، دوره جوجه کشی را با موفقیت سپری کنند.

افرادی که به کار پرورش طیور به چشم کسب و کار نگاه می کنند، اغلب تمایل دارند که تخم های نطفه دار زیادی را به صورت همزمان به جوجه تبدیل کنند و متناسب با تقاضای بازار هدف، از آنها استفاده کنند. پس با این اوصاف، استفاده از دستگاه جوجه کشی مناسب می تواند روز بروز آنها را به اهداف کسب و کاری که در سر دارند، نزدیک تر کند.

 

شترمرغ

 

شترمرغ یکی از محبوب ترین پرندگان در بین پرورش دهندگان می باشد. شترمرغ های ماده از زمانی که به بلوغ کامل برسند ( حدود دو سالگی ) شروع به تخم گذاری می کنند و در صورتی که با نرهای قوی و سالمی جفتگیری کنند، تخم های نطفه دار بزرگ و سالمی را تولید می کنند. استفاده از دستگاه جوجه کشی مناسب برای تخم های نطفه دار شترمرغ یک روش بهینه برای داشتن جوجه های شترمرغ سالم می باشد.

 

موارد قبل از جوجه کشی

 

البته مواردی وجود دارد که باید قبل از جوجه کشی تخم ها به آنها توجه داشت :

 

 • جمع آوری تخم ها بلافاصله پس از تخم گذاری برای جلوگیری از شکستگی آنها

 • نگهداری تخم ها حداکثر به مدت ۷ روز در محیطی با دمای ۵۵ تا ۶۰ درجه فارنهایت

 • قرار دادن همزمان تمامی تخم های تولید شده در آن ۷ روز ( یک اقدام اختیاری برای استفاده بهینه از دستگاه جوجه کشی )

 • چرخاندن دائم و مرتب تخم ها قبل از جوجه کشی برای جلوگیری از چسبیدن محتویات تخم به پوسته ( ۸ تا ۱۰ بار در روز )

 • تمیز کردن و از بین بردن هر گونه مواد آلوده و اضافی موجود روی پوسته تخم

 • شستشوی تخم ها با آبی با دمای ۱۰ درجه گرمتر از دمای تخم ها ( استفاده از آب داغ ممنوع !)

 • بررسی عملکرد دستگاه، حداقل ۱۲ ساعت قبل از استفاده

 • تنظیم میزان رطوبت ( ۲۵ درصد) و دمای مناسب (۹۷٫۵ درجه فارنهایت) دستگاه قبل از قرار دادن تخم ها

 • ضدعفونی و تمیز کردن دستگاه برای از بین بردن تمامی مواد آلوده موجود در آن

 • قرار دادن تهویه مناسب در محیط نگهداری دستگاه جوجه کشی

 

جوجه کشی تخم نطفه دار شترمرغ

 

دوره جوجه کشی تخم شترمرغ ۴۱ روز می باشد که نسبت به دوره جوجه کشی تخم مرغ ( ۲۱ روز ) خیلی بیشتر است و دلیل آن هم، اندازه بزرگ و وزن زیاد ( ۱٫۵ کیلوگرم ) تخم شترمرغ می باشد. تخم های شترمرغ حدود ۵ تا ۱۰ روز پس از اولین جفت گیری تولید می شوند.

نورآزمایی تخم ها در روند جوجه کشی بسیار ضروری می باشد چون علاوه بر تشخیص نطفه دار بودن آنها، باعث تشخیص محل دقیق کیسه هوا می شود. به یاد داشته باشید که بعد از شناسایی کیسه هوا،  آن را در سمت بالا قرار دهید.

ضخامت پوسته تخم شترمرغ زیاد می باشد به همین دلیل بهتر است از لامپ ۲۵۰ واتی استفاده کنید. دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی تخم شترمرغ، ۳۶ درجه سانتی گراد و رطوبت ۳۵ تا ۵۰ درصد می باشد. جالب است بدانید که در ایام ستر جوجه کشی تخم شترمرغ، توجه زیادی به رطوبت گیری آنها می شود. این رطوبت گیری باید به گونه ای باشد که تا زمان هچ، همه تخم ها حداقل ۱۵ درصد از وزن خود را از دست داده باشند. البته پوسته ضخیم تخم شترمرغ تبادل گازها را سخت تر می کند.

برخی از دستگاه ها به صورت خودکار هر چند ساعت یکبار تمامی تخم ها را به اندازه ۴۵ درجه می چرخانند، در غیر این صورت خود پرورش دهنده موظف است که در طول روز به صورت دستی ۲ تا ۱۰ بار در روز، تخم ها را بچرخاند. البته چون اندازه تخم های شترمرغ بزرگ است احتمال فراموش کردن چرخاندن برخی تخم ها کم می باشد ولی بهتر است محض احتیاط، از ترفند قدیمی علامت گذاری استفاده کنید و روی دو طرف تخم ها علامت های متفاوت ( “X” , “O”) قرار دهید تا از چرخاندن همه تخم ها مطمئن شوید. همچنین چرخش خودکار تخم های شترمرغ سنگین وزن نیاز به سیستم چرخشی قوی دارد.

توجه داشته باشید که محیطی که جهت قرار دادن دستگاه جوجه کشی شترمرغی در نظر گرفته می شود حتماً مجهز به سیستم کنترل گازی باشد. البته در مناطق خشک با میزان رطوبت کمتر از ۳۰ درصد، نیازی به کولر گازی یا سیستم رطوبت گیر نمی باشد.

 

موارد مهم در هنگام خرید دستگاه جوجه کشی

 

بعد از بررسی نکات کلی در مورد جوجه کشی تخم های نطفه دار شترمرغ نوبت به بررسی موارد ضروری و مهمی است که باید در هنگام خرید یک دستگاه جوجه کشی به آنها توجه داشت:

 

نکته ی اول :

همانطورکه از ظاهر آن مشخص است، شترمرغ بزرگ ترین پرنده جهان است و تخم شترمرغ نیز نسبتاً بزرگ می باشد که جوجه کشی تخم شترمرغ نیازهای ویژه ای دارد. دستگاه های بسیار کمی در بازار وجود دارد که قادر به فراهم کردن شرایط لازم و متناسب با اندازه تخم های شترمرغ هستند. اغلب خریداران دستگاه جوجه کشی اطلاعات فنی کمی در این زمینه دارند و بسیاری از فروشندگان از این فرصت سوءاستفاده کرده و دستگاه جوجه کشی تخم مرغ را به جای دستگاه جوجه کشی شترمرغ به خریدار عرضه می کنند.
باید توجه داشته باشید که دستگاه هایی که برای جوجه کشی تخم مرغ، قرقاول، بلدرچین و … استفاده می شود، به هیچ وجه برای جوجه کشی تخم شترمرغ مناسب نیستند. همچنین برای جوجه کشی تخم شترمرغ نمی توان از دستگاه های خانگی که ساخته دست خود پرورش دهنده هستند نیز استفاده کرد چون ویژگی ها و شرایط لازم برای رشد جنین شترمرغ را فراهم نمی کنند.

نکته ی دوم :

دستگاه های جوجه کشی شترمرغ ظرفیت کمتری نسبت به دیگر تخم مرغ ها دارند و دلیل آن هم اندازه بزرگ تخم ها می باشد. به طوری که اغلب دستگاه های جوجه کشی کوچک و رومیزی قادر به جوجه کشی ۲ تخم شترمرغ به صورت همزمان هستند، بنابراین این دستگاه ها، مناسب افرادی است که تمایل زیادی به جوجه کشی تعداد زیادی تخم شترمرغ به صورت همزمان ندارند. البته کیفیت موتور دستگاه جوجه کشی اهمیت زیادی در تحمل وزن بالای تخم های شترمرغ دارند و دستگاه هایی که با یک موتور بی کیفیت، ۵۰ کیلوگرم وزن را تحمل می کنند بعد از چند بار استفاده دچار خرابی و سوختگی می شوند و هزینه های زیادی را برای پرورش دهنده به بار می آورند.

نکته سوم :

اکثر پرورش دهندگان دستگاه های بزرگ تر و کابینتی را ترجیح می دهند چون ظرفیت بیشتری دارند که گران تر می باشند ولی در بلندمدت سود حاصل، هزینه صرف شده برای تهیه این دستگاه را جبران می کند.

نکته چهارم :

یکی از مزایای دستگاه های جوجه کشی شترمرغ کابینتی این است که آنها قادر به چرخش خودکار تخم ها می باشند. این مزیت باعث می شود، افرادی که به خاطر مشغله زیاد، تمرکز و وقت کافی را برای چرخاندن تخم ها ندارند، دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

 

مزایای جوجه کشی با دستگاه

 

 • جوجه های زیادی می توانند در مدت زمانی کوتاهی هچ شوند.

 • می توان برنامه ریزی کرد که چه زمان می تواند جوجه ها را از دستگاه خارج کرد. ( برخلاف شترمرغ که نمی داند تا کی باید روی تخم ها بنشیند)

 • استفاده از دستگاه باعث جلوگیری از انتقال انگل ها و بیماری ها به جوجه ها می شود.

 • احتمال تخریب تخم به حداقل می رسد زیرا تمامی تخم ها در معرض دما و رطوبت مطلوب قرار می گیرند.

 

 

گروه صنعتی ایران دستگاه

اکنون که تمامی موارد لازم برای جوجه کشی تخم شترمرغ مطرح شد نوبت به بررسی خصوصیات دستگاه جوجه کشی تخم شترمرغ ایران دستگاه می رسد. گروه صنعتی ایران دستگاه با ارائه محصولات با کیفیت و پیگیری دقیق کارشناسان مجرب، سعی در جلب اعتماد و راضی نگه داشتن خریداران گرامی دارد.

 

با توجه به وزن سنگین تر و پوسته ضخیم تر تخم شترمرغ، جوجه کشی آن نیازمند شرایط ویژه ای می باشد و با هر دستگاهی نمی توان یک روند جوجه کشی موفق داشت. دستگاه جوجه کشی شترمرغ ایران دستگاه، گزینه ای بسیار ایده آل برای جوجه کشی تخم نطفه دار شترمرغ می باشد. نحوه چینش سینی های دستگاه، نحوه گردش هوا، سیستم رطوبت گیر و رطوبت دهی و مجهز بودن به یک موتور قوی فرآیند جوجه کشی تخم نطفه دار شترمرغ را با موفقیت به پایان می رساند.

دستگاه جوجه کشی شترمرغ یکی از محصولات صنعتی و پرکاربرد در زمینه پرورش شترمرغ می باشد و هر شخصی که به پرورش شترمرغ به چشم یک منبع کسب درآمد پرسود نگاه می کند، می تواند توسط این دستگاه کسب و کار خود را راه اندازی کند.

دستگاه های جوجه کشی شترمرغ گروه صنعتی ایران دستگاه با سبک خاصی طراحی و تولید شده اند و دارای قابلیت های بسیاری نسبت به محصولات مشابه موجود در بازار می باشند که در ادامه به برخی از ویژگی های برجسته آنها پرداخته می شود:

 • استفاده از دو سنسور جداگانه در بالا و پایین دستگاه برای تنظیم دمای مناسب در تمام قسمت دستگاه
 • مجهز بودن به برد کنترلر فوق هوشمند برای تنظیم میزان دما و رطوبت و سیستم کالیبراسیون هوشمند
 • اعلام هشدارهای صوتی در صورت بروز خطاهای فنی، از کار افتادن گردش هوا و اختلاف دمای بیش از یک درجه بین دمای بالا و پایین دستگاه
 • قرار گرفتن یک سنسور هوشمند دیگر در پشت برد دستگاه برای سنجش میزان دما و رطوبت محیط قرارگیری دستگاه ( اعلام هشدار در صورت بالا یا پایین بودن بیش از حد دما و رطوبت محیط)

کلیه محصولات باکیفیت گروه صنعتی ایران دستگاه دارای یک سال گارنتی تعویض ( طلایی ) و پنج سال خدمت پس از فروش می باشد. این محصولات به سراسر ایران ارسال می شوند و تحویل محصولات، درب منزل انجام می شود.

پس اگر قصد پرورش شترمرغ دارید و می خواهید با استفاده از یک دستگاه کمکی، کسب و کار خود را رونق ببخشید، هر چه زودتر اقدام کنید تا با مشورت و همکاری کارشناسان مجرب گروه ایران دستگاه، دستگاه مناسبی را انتخاب و کار خود را شروع کنید.

 

 

امین سخن ور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
استان آذربایجان غربی، ارومیه، جاده دریا، جنب زندان مرکزی
09146622929
Telegram Instagram
تماس با کارشناسان فروش : 02128423806
X