حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار قرقاول
تخم نطفه دار قرقاول

جهت دریافت لیست قیمت و موجودی تخم نطفه دار قرقاول کلیک نمائید

تخم نطفه دار قرقاول

تاریخچه پرورش

تخم نطفه دار قرقاول شواهد باستان شناسی بیان می دارند که قرقاول های بزرگ سیزده میلیون سال پیش در دوره ی میوسن زمین شناسی در جنوب فرانسه زندگی می کرده اند.

هم چنین شواهدی وجود دارد که بیان می کنند قرقاول ها حدود ده قرن قبل از میلاد مسیح در یونان زیست می کرده اند. چینی ها پیشینه ی ۳۰۰ ساله را برای این پرنده در نظر می گیرند.

رومیان ادعا می کنند که گسترش قرقاول در جنوب اروپا توسط آن ها صورت پذیرفته است. هم چنین گفته می شود نام قرقاول از نام رودخانه ای نزدیک کوه های قفقاز در گرجستان به نام فازیس امروزه رودخانه ی ریون نامیده می شود گرفته شده است.

با این حال، طبق گفته ی بسیاری از جانورشناسان سرزمین و محل اولیه ی زندگانی قرقاول آسیای مرکزی و نواحی معتدل این قاره بوده است.

نکته جالب توجه

مارسیال، دانشمند و شاعر معروف یونانی، ضمن نوشته هایی که از خود به جای گذارده است می نویسد که قرقاول برای اولین بار از قاره ی آسیا به یونان آورده شده و آنجا به سایر کشورهای جهان برده شده است.

این دانشمند اظهار عقیده می کند که آرگونت پهلوان یونانی ضمن سفرهایی که با کشتی معروف و تاریخی خود آرگو به نقاط مختلف جهان می کرد، موفق شد قرقاول را به همراه بعضی از وسایل و موجودات ناشناخته ی دیگر به عنوان هدیه برای مردم یونان بیاورد.

با این که در حال حاضر قرقاول در تمام دنیا  پراکنده شده است، ولی پرنده ی مذکور تنها در مناطق مرطوب و معتدل و به ویژه نقاطی که پوشیده از بوته زار و درختان جنگلی کوتاه باشد به زاد و ولد پرداخته و به آسانی پرورش می یابد.

خصوصات کلی

این پرندگان به شرایط مختلف آب و هوایی از کوه های پوشیده از برف گرفته تا جنگل های مه آلود عادت پیدا کرده اند ولی اکثر گونه ها هوای سرد و کوهستانی را به هوای گرم ترجیح می دهند و قدرت تحمل سرما در آن ها بیش تر است.

قرقاول از نظر مشخصات ظاهری و فیزیولوژیکی تقریباً تمامی خواص گروه ماکیان را دارا می باشد.

قد حیوان به اندازه ی مرغ و خروس معمولی بوده  pSffAW}bn W}bP^% E%@ LgNjP۶rPn88اص گروه ماکیان را دارا می باشد.

قد حیوان به اندازه ی مرغ و خروس معمولی بوده ولی پرهای دم در قرقاول به ویژه جنس نر آن رشد بسیاری کرده است، به طوری که در بعضی از نژادها طول دم به دو م%ه کیلوگرم می باشد و تنها در یکی از نژادها که به غول قرقاول یا آرگوس معروف است، وزن به پنج تا شش کیلوگرم هم می رسد.

مهم

در دو یا سه هفته ی اول زندگی یک جفت پنجه روی هر بال این پرنده وجود دارد که در کم تر گونه ای از پرندگان این ویژگی وجود دارد.

قرقاول از قدرت بدنی بالایی برخوردار است، به طوری که در شروع حرکت اولیه با قدرت حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت از زمین بلند می شود که در بعضی از مواقع شکارچی احساس ترس می کند.

پاها و ساق های قوی دارد و دونده ای قوی به شمار می رود. پاها در جلو سه انگشت و در عقب یک انگشت دارند.

منقار پرنده بسیار محکم است و به همراه پنجه های پا جهت کندن زمین و کنار زدن خاک برای یافتن غذا سازگاری پیدا کرده اند.

طول عمر قرقاول ها تا ۸ سال نیز می رسد، اما در حیات وحش به دلیل وجود شکارچیان و مهاجمان، میانگین طول عمر قرقاول های نر حدود ۱۰ ماه و جنس ماده حدود ۲۰ ماه بر آورد می شود.

توجه

این پرنده دارای قلب کوچکی است و چنانچه به طریقه ی مناسب نگه داشته نشو ممکن است پارگی رگ قلب داده و در دست بمیرد.

قرقاول پرنده ی ترسویی است و به همین دلیل تا آخرین مرحله ی دید خود را مخفی نگه می دارد.از شامه ی بسیار قوی برخوردار بوده و از بوی بد به شدت گریزان است.

پرنده ای دیر آشنا و بد خُلق بوده و به همین دلیل رام شدنی نیست.

معمولاً پرندگانی اجتماعی هستند و از دانه های غلات، میوه های انگوری، حشرات، کرم ها و … .  تغذیه می کنند.

تخم قرقاول

تعداد تخمی که قرقاول ماده در یک فصل تخم می گذارد از ۱۳۰ـ۱۰ تخم متغیر است. تعداد تخم معیار مهمی جهت انتخاب گله ی مولد است و انتخاب گله ای که حد اقل تخم گذاری آن ۶۰ تخم به ازای هر پرنده ی ماده باشد می تواند قابل قبول باشد.

معمولاً پوسته ی تخم ها به رنگ سفید، آبی، قهوه ای و سبز زیتونی است که بسته به گونه ی قرقاول فرق می کند

بررسی های انجام گرفته توسط محققان ، بیان شده که رنگ پوسته ی تخم و جوجه درآوری ارتباط وجود دارد؛ به گونه ای که هچ شدن تخم های آبی رنگ تقریباً نصف میزان هچ در تخم های قهوه ای و سبز است.

مهم

دلایل این ارتباط چندان مشخص نیست اما مشاهدات مقدماتی نشان می دهد که تخم های با پوسته ی آبی نقض ساختاری در لایه ی مامیلاری خود دارند که باعث می شود پوسته ی نازک تری تشکیل شود.

این نقصان می تواند در دوره ی انکوباسیون بر روی از دست رفتن آب داخل تخم اثر بگذارد و جوجه درآوری را کاهش دهد.

میزان جوجه در آوری  تخم های با پوسته ی آبی و سفید کم تر از تخم های قهوه ای و سبز زیتونی است.

گلۀ مولد

معمولاً کسانی که برنامه ی پرورش و آزاد سازی قرقاول را اجرا می کنند و یا تولیدکنندگان قرقاول های تاکسیدرمی و فروشندگان جوجه یک روزه، به یک گله ی مولد نیاز دارند.

در مورد تولید کنندگانی که به منظور تولید گوشت اقدام به پرورش قرقاول می کنند، نیازی به داشتن گله ی مولد نیست و اقتصادی تر آن است که با خریداری جوجه ی یک روزه پرورش قرقاول را آغاز کنند.

انتخاب گلۀ مولد

تمام تلاش تولید کننده به منظور تولید پرنده ی سنگین وزن است. برای رسیدن به این هدف به گله ی مولد سنگین وزن نیاز است.

انتخاب گله ی مولد باید در سن ۱۶ هفتگی صورت گیرد. حداقل وزن برای مرغ ها ۹۰۰ گرم و برای خروس ها ۱۲۰۰ گرم می باشد.

تولید تخم معیار مهمی در انتخاب گله ی مولد محسوب می شود. هر پرنده در فصل تخم گذاری به ازای هر پرنده ۵۰ تخم می باشد. در انتخاب گله ی مولد باید دقت کرد که میزان تولید تخم حد اقل ۶۰ تخم می باشد.

نکته

قابل توجه این که میزان تولید در سال دوم چهارم به بعد نمودار تولید سیر نزولی خواهد داشت.

پرنده های نر را می توان از یک سالگی در گله استفاده کرد و تا ۴ـ۳ سالگی از آن ها در گله بهره گرفت.

به طور کلی، به ازای هر ۶ مرغ باید از یک خروس استفاده شود، اما میزان بیش تر یا کم تر آن به قدرت و توانایی خروس بستگی دارد که می تواند به ازای هر خروس ۵ تا ۸ قطعه مرغ باشد.

گونه های مختلف قرقاول یا به منظور گوشت و یا به منظور شکار پرورش داده می شوند. قرقاول های گوشتی باید سرعت رشد بالاتر و ضریب تبدیل غذایی بهتری داشته باشند.

نکته جالب توجه

قرقاول های مخصوص شکار باید لاغر، دارای پوشش پر فراوان و از سرعت بالایی در پرواز برخوردار باشند.

در زمان انتخاب گله ی مولد باید به این نکته توجه شود که اگر مقصود از پرورش گوشت قرقاول است، انتخاب گله ی مولد باید بر اساس وزن قرقاول ها باشد، مسبلماً تغذیه میان این دو گروه متفاوت خواهد بود.

در قرقاول گوشتی تنظیم جیره ی پایانی الزامی است؛ در حالی که در برنامه ی غذایی قرقاول مخصوص شکار این بخش از جیره حذف می شود.

خروس های اضافه را باید در محوطه ای نگاه داشت که در صورت تلفات بتوان آن ها را جایگزین نمود.

هر چه سن خروس ها بالاتر رود، جایگزینی خطرناک تر است؛ چرا که حضور خروس های جدید باعث نزاع شدید بین آن ها می شود. با اعمال یک مدیریت قوی ، میزان تلفات گله ی مولد حداکثر ۵% خواهد بود.

سیستم های پرورش

سیستم های پرورش قرقاول در دنیا به سه شکل تقسیم می شود:

سیستم انفرادی

سیستم آزاد

سیستم متراکم

 

سیستم های پرورش سنتی در انگلستان و استرالیا بیش تر از نوع انفرادی بوده و در ایالات متحده سیستم پرورش از نوع آزاد می باشد.

امروزه تقریباً کلیه ی واحدهای صنعتی پرورش قرقاول از ترکیبی از سیستم متراکم و آزاد استفاده می کنند.

باید توجه کرد که انتخاب هر کدام از این سیستم ها بستگی به تعداد پرنده ها و نیز میزان فضای در اختیار دارد.

تولید مثل و تخم گذاری

در  طبیعت قرقاول ها در بوته زارها جفت گیری میکنند. تخم گذاری این پرنده بر خلاف سایر پرندگان که اغلب صبح ها صورت می گیرد، معمولاً عصرها انجام می شود.

قرقاول ها پرندگانی پلی گامی هستند و پرنده ی نر به یک ماده اکتفا نمی کند. بنابراین با از بین رفتن ۹۰% یا حتی بیش تر قرقاول های نر تأثیر چندانی در تولید مثل و جمعیت قرقاول ها اتفاق نمی افتد.

آغاز فصل تخم گذاری در قرقاول ها بهار است. ممکن است کمی زودتر یا دیرتر آغاز شود که بستگی به گونه ی قرقاول، سن مرغ ها، وضعیت آب و هوا، شیوه ی پرورش، تغذیه و اعمال مدیریت دارد؛ یکی از دلایل مهم در تأخیر تخم گذاری مسأله بلوغ پرنده است.

قرقاول ها در سن ۸ ماهگی از نظر جنسی بالغ می شوند.

توجه

بهتر است از تخم نطفه دار قرقاول پرنده های زیر ۸ ماه به منظور جوجه گیری استفاده نشود؛ چرا که پرنده های تولید شده از این تخم ها ممکن است  ضعیف باشند و در این صورت قطعاً از لحاظ باروری نیز دچار ضعف خواهند بود.

سرما زمان تخم گذاری را به تعویق انداخته و دوره ی تخم گذاری را کوتاه می کند.

در سیستم متراکم، چون کنترل کاملی بر روی دما وجود دارد، معمولاً تأخیری در تخم گذاری و تولید تخم نطفه دار قرقاول صورت نمی گیرد.

واکسیناسیون

برخی بیماری ها گله ی قرقاول را مبتلا می سازند، اما خوشبختانه احتمال وقوع  آن ها پایین بوده

و بعضاً در برخی از کشور ها برای برخی از این بیماری ها از قبیل پاستورلوز، مارک، لارنگوتراکئیت عفونی، آنسفالومیلیت طیور، نیوکاسل و بیماری طحال  مرمری برنامه ی واکسیناسیون در نظر می گیرند.

واکسن های پاستورلوز وبای مرغان کارایی چندانی ندارند، بنابراین استفاده نمی شود.

واکسیناسیون بر علیه مارک در جوجه های گوشتی در روز اول در هچری انجام می شود، اما در کشور ما در مورد قرقاول این واکسن مورد نیاز نیست و کاربردی ندارد.

نکته

واکسیناسیون در مورد بیماری لارنگوتراکئیتا عفونی فقط در مناطق بومی و اندمیک این بیماری مجاز است و کم تر از ۴ هفتگی معمولاً واکسیناسیون انجام نمی شود.

بهتر است واکسیناسیون به صورت قطره چشمی و در سن ۱۲ـ۸ هفتگی انجام شود.

لازم به ذکر است که واکسن های زنده ای که برای ماکیان مؤثر و بی خطر هستند، ممکن است در قرقاول اینجا بیماری شدید نمایند.

بیماری آنسفالومیلیت طیور از جمله بیماری های ویروسی است که سیستم عصبی پرنده را درگیر و نهایتاً منجر به فلجی آن می شود.

این بیماری در گله های قرقاول به ندرت دیده می شود اما در صورت احساس خطر، واکسیناسیون آن در سن ۱۰ـ۵ هفتگی انجام می شود.

توجه !

دقت نمائید که در دوره واکسیناسیون حتما با هماهنگی دکتر دامپزشک از تخم نطفه دار قرقاول جهت جوجه کشی استفاده شود .

واکسن آن از نوع زنده و مصرف آن از طریق آشامیدنی می باشد.

تشخیص و علایم بیماری نیوکاسل در قرقاول ها مشابه مرغ های تجاری می باشد.

واکسیناسیون آن در گله ی قرقاول مرسوم نیست اما در صورت آلوده بودن منطقه می توان دو نوبت واکسیناسیون به فاصلۀ دو هفته انجام داد که اولین نوبت آن می تواند ۱۰ـ۷ روزگی باشد.

واکسن آن از نوع زنده است و به شکل آشامیدنی مصرف می شود.

واکسن بیماری طحال مرمری نیز در مناطق آلوده در سن۵ـ۴ هفتگی از طریق آب آشامیدنی مصرف می گردد.

وزن کشتار

سنی که قرقاول ها جهت کشتار آماده می شوند، به وزن آن ها بستگی دارد. پرندگان با وزن زنده ی حدود ۲۵/۱ کیلوگرم دارای اندازه ی مناسب برای بیش تر رستوران ها محسوب می شوند.

این وزن باید تا سن ۱۶ هفتگی به دست آید. با یک برنامه ی به گزینی ادامه دار به دست آوردن وزن مورد نظر برای بازار در سن کم تر ممکن است.

این نکته جالب به نظر می رسد که الگوی اصلی وزن نهایی قرقاول ها در سن ۱۶ هفتگی، وزن آن ها در انتهای چهار هفتگی می باشد.

پرندگانی که در این سن سنگین تر هستند معمولاً تا سن کشتار نیز رشد خود را به خوبی حفظ کرده و دارای وزن سنگین تری در سن کشتار می باشند.

کشتار

در مورد ماکیان، سیاهرگ های  وداج بریده می شود تا خون به خوبی خارج گردد و لاشه ی سفید به دست آید. گوشت قرقاول ها تیره است و خروج خون مانند مرغ و خروس چندان لازم به نظر نمی رسد.

در بعضی کشورهای خارجی ترجیح می دهند با جا به جا کردن و ضربه زدن به گردن ، بدون خونریزی کشتار را انجام دهند. گفته می شود این حالت به حفظ طعم لاشه کمک می کند.

گوشت قرقاول

گوشت قرقاول گوشتی کم چرب، ظریف و مرطوب همراه با مواد مغذی فراوان و گلسترول بسیار کم است.

رنگ گوشت قرقاول ها در مقایسه با مرغ های صنعتی تیره تر و قرمزتر است، در بازار جهانی گوشت قرقاول به دو شکل ارایه می شود که رایج ترین آن به شکل منجمد می باشد.

گوشت قرقاول در بسیاری  از غذاهای  آماده شده ی پروتئینی مانند سوپ های آماده استفاده شده و در واقع به یکی از منابع گوشتی رایج در جیره های غذایی روزانه تبدیل شده است.

بازار فروش قرقاول و محصولات آن

اصلی ترین بازار قرقاول در جهان گوشت آن و در مراحل بعد، پرورش گله های مادر و جوجه کشی آن می باشد.

مهم ترین عامل مؤثر در کیفیت گوشت قرقاول، کیفیت غذای مصرفی در دورۀ آغازین و رشد می باشد. کیفیت جوجه یک روزه نیز از مهمترین عوامل در کیفیت گوشت محسوب می شود.

محصولات فرعی قرقاول نیز مهم ترین عوامل در کیفیت گوشت محسوب می شود.

محصولات فرعی قرقاول نیز شامل پرهای بسیار زیبا و رنگارنگ، تخم آن و نیز خشک کردن و فروش پرنده به شکل تاکسی درمی است که البته نسبت به بازار گوشت درصد کمی را شامل می شود.

مهم

یکی از موارد مهم استفاده از این پرنده در دنیا شکار آن است که به عنوان یک سرگرمی پرطرفدار در دنیا محسوب می شود.

در کشور ما متأسفانه به دلیل شکارهای بیش از حد، نسل این پرنده ی زیبا به خطر افتاده، اما در صورت فعال شدن بخش خصوصی و پرورش قرقاول و ایجاد شکارگاه های خصوصی می توانیم این سرگرمی پرطرفدار را در کشورمان داشته باشیم.

جنس و ویژگی های گونه های نژادهای مختلف قرقاول

 

جنس:  جنس ایتاجینیس ـ جنس پوکراسیا ـ جنس لوفورا ـ جنس کروسوف تیلون ـ جنس کاتریوس ـ جنس سرماتیکوس ـ جنس فسیانوس ـ جنس کریزولوفوس ـ جنس پولی پلیکترون ـ جنس رینارتیا ـ جنس آرگوس ـجنس تراگوپان ـ جنس لوفوفوروس ـ جنس آفروپاوو ـ جنس پاوو ـ جنس گالوس

نژادها:  قرقاول خونی ـ قرقاول کوکلاس ـ قرقاول کالیج ـ قرقاول کالیج تاج سفید ـ قرقاول کالیج نپال ـ قرقاول کالیج دمگاه سیاه ـ قرقاول کالیج لینات ـ قرقاول کالیج کرافورد ـ قرقاول نقره ای .

توضیحات کامل جنس و نژاد مختلف قرقاول:

جنس ایتاجینیس

تنها گونه ی این جنس قرقاول خونی است. زیرگونه های این جنس عبارتند از: قرقاول خونی هیمالیا ، قرقاول خونی سیکیم ، قرقاول خونی تبتی ، قرقاول خونی کوشر، قرقاول خونی میسیز ورنای ، قرقاول خونی گرین وی، قرقاول خونی راک، قرقاول خونی کلارک، قرقاول خونی ژئوفروی، قرقاول خونی بیانچی، قرقاول خونی بیک، قرقاول خونی میسیز سیج، قرقاول خونی برزوسکی و قرقاول خونی دیوید.

جنس پوکراسیا

این جنس یک گونه به نام قرقاول کوکلاس می باشد. زیرگونه های این جنس عبارتند از: کوکلاس معمولی هندی، کوکلاس غربی، کوکلاس کشمیری، کوکلاس نپالی، کوکلاس میر، کوکلاس طوقه پرتقالی، کوکلاس گردن زرد، کوکلاس جورت و کوکلاس داروین.

جنس لوفورا

نام دیگر آن قرقاول گالو است و شامل ده گونه می باشد:

۱ـ زیرگونه های قرقاول کالیج عبارتند از: کالیج نپال ، کالیج دمگاه سیاه ، کالیج سیاه ، کالیج ویلیام ، کالیج اوتیس ، کالیج لینات و کالیج کرافورد.

۲ـ قرقاول نقره ای این پرنده دارای پانزده زیرگونه است: نقره ای حقیقی معمولی ، نقره ای لویس ، نقره ای آنامیس ، نقره ای بلوون ، نقره ای بل ، نقره ای برلیوز ، نقره ای روبی مینز ، ریپون ، نقره ای جونز ، نقره ای غربی ، نقره ای لائو ، نقره ای فوکن ، نقره ای سچوان و نقره ای رانگ جیانگ.

۳ـ قرقاول امپراطور

۴ـ قرقاول ادوارد

۵ـ قرقاول سوین هو

۶ـ قرقاول سالوادور که دو زیرگونه دارد: سالوادور جنوبی و سالوادور آتجه

۷ـ قرقاول تاج کوتاه که شامل دو زیرگونه است. تاج کوتاه مالایان و تاج کوتاه برونئی.

۸ـ قرقاول تاج دار: و چهار زیر گونه زیر را شامل می شود: تاج دار کوچک برونئی ، تاج دار بزرگ برونئی ، تاج دار ویلوت و تاج دار دلاکور.

۹ـ قرقاول سیامی

۱۰ـ قرقاول بولور

جنس کروسوف تیلون

نام دیگر این جنس، قرقاول گوش دار است و سه گونه در آن جای گرفته اند:

۱ـ قرقاول گوش دار سفید که دارای پنج زیرگونه است: گوش دار سفید سچوان ، گوش دار سفید یونان ، سفید تبتی ، گوش دار سفید دولان و گوش دار سفید هارمان

۲ـ قرقاول گوش دار قهوه ای

۳ـقرقاول گوش دار آبی

جنس کاتریوس

در این جنس به نام قرقاول خرسند قرار دارد.

جنس سرماتیکوس

نام دیگر این جنس قرقاول دم دراز است و شامل پنج گونه است:

۱ـ قرقاول دم باریک که دو زیرگونه دارد: دم باریک هومی و دم باریک برمه.

۲ـ قرقاول الیوت

۳ـ قرقاول میکادو

۴ـ قرقاول ریوز

۵ـ قرقاول مسی که شامل پنج زیرگونه است: مسی خوش اندام ، مسی آرام ، مسی سومرینگ ، مسی اجیما و مسی شیکوکو.

جنس فسیانوس

نام دیگر آن قرقاول حقیقی است که شامل دو گونه است:

۱ـ قرقاول معمولی که شامل زیرگونه می باشد

قرقاول معمولی که در این زیرگونه جای گرفته اند عبارتند از: قرقاول قفقازی جنوبی ، قرقاول قفقازی شمالی ، قرقاول قفقازی تالیشی ، قرقاول ایرانی ، قرقاول شاهزاده ویل ، قرقاول زادرودنی ، قرقاول بیانچی ، قرقاول خیوان ، قرقاول زرافشن ، قرقاول یارکند ، قرقاول سرداریا ، قرقاول قرقیزی ، قرقاول تاریم

قرقاول گردن حلقه ای: هشت نژادی که در آن قرار دارند عبارتند از: گردن حلقه ای کودو ، گردن حلقه ای منچوری ، گردن حلقه ای کره ای ، گردن حلقه ای گوبی ، گردن حلقه ای ساچو ، گردن حلقه ای تونگینزی ، گردن حلقه ای چینی و گردن حلقه ای تایوانی.

۲ـ قرقاول سبز: این پرنده سه زیرگونه دارد: قرقاول سبز جنوبی ، قرقاول سبز شمالی و قرقاول سبز آرام.

جنس کریزولوفوس

نام این جنس از دو کلمه ی یونانی کریزو به معنای طلایی و لوفوس به معنای تاج گرفته شده است. نام دیگر آن قرقاول طوطی است و دارای دو گونه است: قرقاول طلایی و قرقاول لیدی آمهرت.

جنس پولی پلیکترون

نام دیگر آن قرقاول طاووسی و واجد هفت گونه است:

۱ـ قرقاول طاووسی دم برنزی که خود دارای دو زیرگونه به نام های قرقاول طاووسی سوماترای جنوبی و قرقاول طاووسی سوماترای شمالی است.

۲ـ قرقاول طووسی کوهی

۳ـ قرقاول طاووسی جرمین

۴ـ قرقاول طاووسی خاکستری که پنج زیرگونه دارد: طاووسی خاکستری برمه ، طاووسی خاکستری هیمالیا ، طاووسی خاکستری لویس ، طاووسی خاکستری چیکی و طاووسی خاکستری هینان.

۵ـ قرقاول طاووسی مالزیایی

۶ـ قرقاول طاووسی برونئی

۷ـ قرقاول طاووسی پالاوان

جنس رینارتیا

نام دیگر آن آرگوس تاج دار است و تنها دارای یک گونه به نام قرقاول آرگوس تاج دار که دو زیرگونه به نام های آرگوس تاج دار رهینارد و آرگوس تاج دار مالای دارد.

جنس آرگوس

نام دیگر آن آرگوس بزرگ است و دارای یک گونه به نام قرقاول آرگوس بزرگ که سه زیرگونه به نام های آرگوس بزرگ مالزیایی، آرگوس بزرگ برونئی و آرگوس بزرگ دو نواری دارد.

قرقاول تراگوپان

تراگوپان شامل پنج گونه است:

۱ـ تراگوپان غربی

۲ـ تراگوپان ساتیر که شامل دو زیرگونه به نام های تراگوپان ساتیرغربی و تراگوپان ساتیر شرقی است.

۳ـ تراگوپان تمینک

۴ـ تراگوپان بلیتس

۵ـ تراگوپان کابوتس که شامل دو زیرگونه تراگوپان کابوتس شرقی و تراگوپان کابوتس غربی است.

قرقاول لوفوفوروس

نام دیگر آن مونال است و دارای سه گونه است که عبارتند از:

۱ـ مونال هیمالیایی

۲ـ مونال چینی

۳ـ مونال اسکلاتر

قرقاول آفروپاوو

تنها گونه ی این جنس طاووس کنگو است

قرقاول پاوو

نام دیگر آن طاووس است و دو گونه دارد:

۱ـ طاووس هندی

۲ـ طاووس سبز که شامل سه زیرگونه است: طاووس سبز جاوه ای ، طاووس سبز هند و چینی ، طاووس سبز برمه ای.

جنس گالوس

نام دیگر آن مرغ جنگلی است و چهار گونه دارد:

۱ـ مرغ جنگلی قرمز که شامل پنج زیرگونه است: کوشین چینی ، برمه ای ، تونگینزی ، هندی ، جاوه ای.

۲ـ مرغ جنگلی سیلان ـ لافایت ـ سریلانکا

۳ـ مرغ جنگلی سونرات

۴ـ مرغ جنگلی سبز

نژادها

قرقاول ها دارای نژادهای مختلفی هستند که کلیه ی آن ها با داشتن رنگ های مختلف و مشخصات جداگانه به اسامی خاصی نامیده شده و جنس نر آن ها به آسانی از یکدیگر تمیز داده می شوند؛ اما در مورد ماده ها، حتی هنگامی که بالغ می شوند، تشخیص نژادهای مختلف مشکل است و تنها یک فرد مجرب و ماهر می تواند آنها را شناسایی کند.

قرقاول خونی

شکل ظاهری این گونه بر خلاف سایر گونه های قرقاول است. از نظر شکل ظاهری و اندازه ی شبیه کبک است. زیرگونۀ مشهورتر آن یعنی قرقاول خونی هیمالیا تاجی سفید رنگ دارد که یک خط سیاه رنگ زیر آن و دور تا دور چشم را پوشانده است.

علت نامگذاری این قرقاول، رنگ سرخ پرهای سینه، گلو و پیشانی است. رنگ پا و اطراف چشم نیز سرخ رنگ است. بقیۀ قسمت های بدن دارای خطوط خاکستری، سفید و نخودی رنگ است.

توجه

اختلاف زیرگونه های آن در میزان سرخی سینه و ناحیۀ اطراف چشم است. در پرنده ی ماده صورت، گلو و پیشانی به رنگ قرمز روشن است. بالای سر و ناحیه روی گردن خاکستری و بقیه ی قسمت های بدن قهوه ای روشن با خطوط قهوه ای تیره است.

این پرنده دونده ی خوبی است اما قدرت پرواز آن کم است و هنگام خطر پشت سنگ ها و صخره ها پنهان می شود.

جوجه ها از دو روزگی قادرند برای یافتن غذا به دنبال مادر خود بروند. آن ها تا زمستان به صورت گروهی زندگی می کنند. خاستگاه این پرنده نپال ، تبت ، شمال میانمار و شمال غربی چین است.

قرقاول کوکلاس

این گونه بسیار نادر است. از نظر شکل، قسمت بالای بدن آن در جنس نر با پرهای نقره ای پوشیده شده، سر به رنگ سیاه و سینه به رنگ بلوطی است و لکه های سفیدی بر روی دو طرف گردن دیده می شود.

در جنس ماده رنگ پرها خاکستری روشن است. هر دو جنس دارای دم های بلندی هستند.

این پرنده نیازمند محل نگهداری با زهکشی مناسب است. قرقاول های مقاومی هستند و سرما را به خوبی تحمل می کنند. خاستگاه آن افغانستان ، پاکستان ، شمال هند ، و چین است.

قرقاول کالیج

در بین زیرگونه های آن، قرقاول کالیج نپال فراوان تر از بقیه است. سن بلوغ قرقاول های کالیج حدود یک سالگی است و خاستگاه آن ها پاکستان تا بنگلادش است.

قرقاول کالیج تاج سفید

وجود تاجی بلند به رنگ سفید در جنس نر و قهوه ای رنگ در جنس ماده از مشخصات بارز این پرنده است.

سر و گردن به رنگ سیاه متمایل به بنفش است که به تدریج خاکستری شده و ناحیه ی پشت تا نزدیکی دم به رنگ سیاه است.

دم سیاه رنگ، گلوی سیاه متمایل به قهوه ای، پرهای سینه بلند و به رنگ خاکستری تیره و پاهای قهوه ای رنگ از دیگر مشخصات جنس نر این پرنده است.

پرهای بدن پرنده ی ماده به رنگ قهوه ای روشن است.

قرقاول کالیج نپال

این پرنده شبیه کالیج تاج سفید بوده منتهی تاج آن کوچک تر و سیاه رنگ است.

پرهای ناحیه ی پشت و کپل نیز دارای لبه ی سفید باریک تری در مقایسه با کالیج تاج سفید است.

خاستگاه آن کشور نپال است.

قرقاول کالیج دمگاه سیاه

شبیه کالیج نپال است؛ با این تفاوت که کمی تیره تر بوده و در ناحیه ی کپل پرهای با لبه های سفید رنگ ندارد. پرهای ناحیه ی سینه خاکستری و دم سیاه رنگ است.

قرقاول کالیج لینات

رنگ بدن این زیرگونه خاکستری است و نرها پرهای سیاه و سفیدی در ناحیه ی بالایی بدن خود دارند.

تاج ، سینه و شکم سیاه رنگ است و سینه و شکم دارای خطوط سفیدرنگی است.

دم بلند و قهوه ای رنگ است. ماده ها به رنگ قهوه ای و تاجی قهوه ای دارند. پاها در هر دو جنس متمایل به خاکستری رنگ است.

قرقاول کالیج کرافورد

این زیرگونه شبیه کالیج لینات است؛ با این تفاوت که پاهای آن متمایل به سرخ و دم آن کوتاه تر است. قرقاول های کرافورد و لینات جسور و بی باک ولی کاملاً آرامند.

در نگهداری آن ها نیاز است که پوششی از گیاهان وجود داشته باشد.

قرقاول نقره ای

این پرنده یکی از گونه های زیبای قرقاول است. در جنس نر تاج سیاه متمایل به بنفش است.

این رنگ، ناحیه ی سینه تا دم پرنده را نیز پوشانده است. ناحیه ی پشتی پرنده و دم، سفید است.

بال ها نیز به رنگ سفید است که نوارهای ظریف و نازک سیاه رنگی در لا به لای آن نقش زیبایی را به وجود آورده است.

حدود دو سال طول می کشد تا پرهای نر کامل شوند. نوک سفید و صورت سرخ درخشان است.

بدن ماده ها خاکستری با خطوط سیاه و نوک نیز خاکستری است. پاها در هر دو جنس سرخ رنگ است. پرندگانی شجاع ، کنجکاو ، زیبا و با شکوه هستند.

جنس نر به داشتن حالت هجومی نسبت به ماده و پرورش دهنده ی خود شهرت دارد.

با این حال در پرورش جوجه ها مشارکت می کند. جوجه ها رشد سریعی دارند و قادرند چند روز بعد از تولد پرواز کنند.

طول بدن جنس نر ۱۲۵ـ۱۲۰ و ماده ۶۵ـ ۶۰ سانتی متر و طول دم در نر حدود ۷۰ و در ماده ۳۲ـ۲۴ سانتی متر است.

وزن نر ۲۰۰۰ـ۱۱۳۰ و ماده ۱۳۰۰ـ۱۱۵۰ گرم می باشد. سن بلوغ دو سالگی است. البته ممکن است در سال اول تخم ها بارور شوند. خاستگاه این پرنده چین تا میانمار و ویتنام است.

قرقاول امپراطور

رنگ جنس نر این گونه آبی تیره است. تاج نیز آبی رنگ و صورت و پاها سرخ رنگ است.

ماده قهوه ای با دم سیاه رنگ است. خاستگاه آن ویتنام و لائوس است. تاج و دم گونه ی ویتنامی سفید بوده و جزو گونه های نادر و حفاظت شده به شمار می رود.

 

جوجه کشی صنعتی از تخم نطفه دار قرقاول

به طور کلی قرقاولان و نژاد های مختلف این تیره از ماکیان به دلیل قرارگیری همزمان این پرنده در دسته پرندگان زینتی و حلال گوشت و همچنین سازگاری بسیار بالایش تقریبا در هر آب و هوایی باعث محبوبیت بسیاری در میان علاقه مندان به صنعت پرورش طیور می باشد .

جهت راه اندازی گله مادر ابتدا باید نژاد مورد نظر جهت پرورش را نسبت به شرایط مختلف برسی و انتخاب نمود و سپس روش های پرورش را انتخاب از میان روش های صنعتی و سنتی که هر دو مورد نیز به دو بخش دیگر پرورش به روش سالنی با نگه داری در فضای باز تقسیم می شود .

توجه

دقت نمائید که اگر قصد برداشت تخم نطفه دار قرقاول و سپس جوجه کشی و فروش جوجه قرقاول و یا فروش تخم نطفه دار قرقاول را دارید باید این نکته را در نظر داشته باشید که قرقاول به صورت فصلی تخمگذاری نموده و پس از اتمام فصل تخمگذاری گله را باید در حالت استراحت نگه داری نمود .

جیره غذایی یکی از موارد مهم جهت بهبود کیفیت و تعداد و وزن تخم نطفه دار قرقاول می باشد .

فروش جوجه یکی از پر سود ترین روش های کسب درامد در زمینه پرورش طیور می باشد که به راحتی می توان با تهیه یک عدد دستگاه جوجه کشی با کیفیت و با راندمان بالا و رعایت اصول جوجه کشی و اطمینان خاطر داشتن از تخم نطفه دار قرقاول می باشد .

 

توجه

اگر در نظر دارید دارید که تخم نطفه دار قرقاول را از مزارع دیگر تهیه نموده و اقدام به جوجه کشی نمائید حتما از وضعیت نگه داری و نسبت نر و ماده

و از جیره غذایی استفاده شده در برنامه غذایی گله گزارش تهیه نموده و در اولین مرحله از خرید مقدار بسیار کم جهت آزمایش تهیه نمائیید .

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید تخم نطفه دار قرقاول  و یا روش های اصول جوجه کشی قرقاول با کارشناسان مشاور گروه صنعتی ایران دیوایس تماس حاصل فرمایید .

 

 

 

 

 

 

گروه صنعتی ایران دیوایس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
استان آذربایجان غربی، ارومیه، جاده دریا، جنب زندان مرکزی
09146622929
Telegram Instagram
تماس با کارشناسان فروش : 02128423806
X