حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با فنچ یا سهره

مقدمه: 

آشنایی با فنچ یا سهره در اصطلاح به یکی از بسیاری از پرندگان کوچک شبیه گنجشک خطاب می‌شود. گونه‌های مختلفی از فنچ به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شود. می‌توان به خانوادهٔ Estrildidae (استرالیای) که شبیه فنچ گولدین گورخری، جغدی یا فنچ‌های اجتماعی اشاره کرد. این پرنده‌ها برای افرادی که نیازمند یک پرنده خانگی هستند، ایدئال هستند اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که توانایی‌های منحصربه‌فرد یک طوطی برای یادگیری را ندارند. آنها از اینکه در یک قفس بزرگ برای پرواز قرار بگیرند و در کنار آن‌ها فنچ یا سهره‌های دیگری هم باشد خیلی لذت خواهند برد. فنچ‌ها معمولاً دوست ندارند مورد لمس و نوازش قرار بگیرند (البته بعضی از فنچ‌های خانگی که آموزش‌دیده باشند مثل گونه فنچ‌های گورخری می‌توانند روی انگشتتان بنشینند.) مثل طوطی‌ها.

محل زندگی

محل زندگی و ریشهٔ اصلی فنچ‌ها به کشور استرالیا باز می‌گردد.

مراقبت و تغذیه

فنچ‌ها برای زندگی راحت به محیطی نسبتاً بزرگ نیاز دارند به‌خصوص اینکه به آن محیط عادت کرده باشند و وقت زیادی رو آنجا گذرانده باشند. باید اجازه بدید فنچتان پرهای خود را کامل در بیاورد و آن‌ها کوتاه نکنید. فنچ‌ها پرندگانی هستند که به‌صورت گروهی زندگی می‌کنند. بهتر است قفس‌های آن‌ها به طور افقی قرار داشته باشد تا بتوانند مسافت بیشتری را پرواز کنند. هرگز سعی نکنید این حیوانات را در کنار دیگر پرندگان مثل طوطی‌ها قرار بدهید چون ممکن است به خاطر جثه‌ی کوچکشان مورد حمله طوطی قرار بگیرند. اگر این پرنده‌ها رو به‌صورت جفت در کنار هم قرار می‌دهید احتمال فرزندآوری آن‌ها را هم در نظر بگیرید مخصوصاً اگر برایشان لانه درست کرده‌اید و به آن لانه عادت کرده باشند پس پیش از به دنیا آوردن جوجه‌ها برایشان جای مناسبی رو حاضر کنید. بعضی از آنها رو می‌توانید از نظر جنسیتی (جنسیت یکسان یعنی نر با نر یا ماده با ماده) با هم در یک قفس قرار بدهید که از باروری فنچ جلوگیری شود. اما باید در نظر داشته باشید که با توجه به نوع گونهٔ پرنده این کار را در چه زمانی از سال انجام می‌دهید. چرا که بعضی از گونه‌های فنچ‌ها ممکن است در فصل جفت‌گیری با یکدیگر تنش داشته باشند. پس توصیه‌ی ما به شما این است که قبل از هرگونه اقدامی با کسی که آشنا به جفت‌گیری آنها است مشورت کنید و از جزئیات و روند انجام این کار مطلع شوید. فنچ شما باید رژیم غذایی خاصی رو برای رشد دنبال کنه این رژیم غذایی می‌تواند شامل سبزی‌ها، دانه‌ها و مواد مغذی باشد.

شخصیت و رفتار

فنچ‌ها به خاطر رنگ‌آمیزی خیره‌کننده و صدای دلنشینی که دارند بسیار محبوب هستند همچنین رفتار خوبی که با بقیهٔ هم گروهی‌های خود دارند باعث می‌شود که شرایط نگهداری از فنچ را دلنشین‌تر کند.

صدا

فنچ‌ها بر خلاف طوطی‌هایی همچون کاکادو صدای بلند یا آزار دهنده تولید نمی‌کنند که این مورد برای کسانی که همسایه‌های حساس دارند بسیار مناسب است. صدای آنها بیشتر شبیه “بیپ” یا “میپ” است که به نظر می‌رسد بیشتر برای جلب‌توجه از گونه‌های نر شنیده می‌شود. صدای آن‌ها در طول روز به طور مداوم شنیده می‌شود که با هم در حال گپ و گفت هستند.

سلامتی و شرایط نگهداری از فنچ

این‌گونه از پرندگان می‌توانند در معرض بیماری‌های تنفسی مانند عفونت کیسه هوا قرار بگیرند. مخصوصاً زمانی که استرس زیادی گرفته باشند. این شرایط بسیار مهلک و جدی است که در اسرع وقت باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند. همچنین فنچ یا سهره‌ها می‌توانند در معرض بیماری چهره‌ی فلسی (نوعی بیماری که در آن چشم‌ها نوک و همین‌طور کنار پای حیوان پولک‌های سفید به وجود می‌آید.) نیز قرار گیرند که نیازمند تماس با دامپزشک است. فنچ‌ها حتی ممکن است به بیماری بلندی ناخن یا نوک مبتلا شوند که آن نیز توجه شما را برای راهنمایی از یک دامپزشک یا کسی که در نگهداری این حیوانات تجربه دارند می‌طلبد.
کلیدواژه : فنچ
d
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
استان آذربایجان غربی، ارومیه، جاده دریا، جنب زندان مرکزی
09146622929
Telegram Instagram
X