تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار بوقلمون
d مقالات ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

 

 

تخم نطفه دار بوقلمون
تخم نطفه دار بوقلمون

جهت دریافت لیست قیمت و موجودی لیست تخم نطفه دار بوقلمون کلیک نمائید 

تخم نطفه دار بوقلمون

مقدمه

اصول جوجه کشی و پرورش بوقلمون

اصول جوجه کشی و پرورش بوقلمون امروزه یکی از مهمترین نیازهای جامعه بشری  تامین مواد غذایی مورد نیاز بویژه پروتئین حیوانی میباشد . در این راستا پرورش گونه های مختلف حیوانی برای نیل به این هدف توسعه یافته است و در این میان پرورش طیور مختلف گوشتی سهم بسزایی در تامین این نیاز های پروتئینی بر عهده دارد .بالا بودن سرعت رشد و پایین بودن ضریب تبدیل و بالا بودن کیفیت گوشت طیور در مقایسه با سایر دامها از عوامل اصلی توجه  به این صنعت است.

افزایش نیاز به منابع پروتئینی تغییر ذائقه جوامع انسانیو کیفیت بالای گوشت بوقلمون منجر به توسعه پرورش این پرنده در جهان و بخصوص ایران شده است .

تاریخچه بوقلمون

چگونگی شناسایی و خواستگاه اولیه ی بوقلمون مشخص نیست ولی بقابیای استخوانی مربوط به یازده هزار سال قبلب از میلاد این پرنده در مکزیک و آمریکای مرکزی کشف شده است و به نظر میرسد که بوقلمون از نقاطی مانند فورت راک باسین ایالات متحده به سایر نقاط قاره ی آمریکا گسترش یافته است. آزتکها بوقلمون را اهلی کردند و از پرهای بوقلمون برای دکراسیون استفاده میکردند.

زمان دقیق اهلی شدن بوقلمون مشخص نیست اما براساس شواهد بدست آمده نشان میدهد که ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال بل از میلاد بوده است .

زمانی که سربازان اسپانیایی هرمن کورتز در سال ۱۵۱۹ به مکزیک رسیدند بوقلمون را در مرغداری امپراطور آزتک پیدا کردند. عقاب های سلطنتی امپراطور آزتک با گوشت این پرنده تغذیه میشدند. همچنین بسیاری از این پرندگان در جشنهای قوم آزتک استفاده میشدند و پر آنها در کلاه و تیرهای جنگی بکار برده میشد  .

در اسپانیا به بوقلمون مرغ هندی گفته میشود. در سال ۱۵۰۰ یک دریانورد بنام پدرو الونسو نیز همراه با تعدادی پرنده به اسپانیا باز گشت . بوقلمون در جشن های ثروتمندان مورد استفاده قرار میگرفت اما تا قرن نوزدهم گوش غاز همچنان انتخاب اول کریسمس در بریتانیا بود.

پیدایش نام بوقلمون برنز

از اوایل قرن هفدهم بسیاری از مهاجران بوقلمون را از بریتانیا و بسیاری از بخش های اروپا با خود به آمریکا بردند . این بوقلمون ها ی اروپا با بوقلمون های وحشی بخش های جنگلی آمریکا آمیخته شدند . نام بوقلمون برنز ابتدا در پورت جودیت ردآیلند ودر سال ۱۸۳۰ بعد از لقاح با بوقلمون های ناراگانست گله وحشی مطرح شد.

طبقه بندی بوقلمون

  • گونه ملاگریس گالوپائو ( بوقلمون های آمریکای شمالی یا بوش وحشی)

زیر گونه ملاگریس سیلوستریس ( بوقلمون وحشی شرق )

زیر گونه ملاگریس اوسئولا ( بوقلمون وحشی فلوریدا )

زیر گونه ملاگریس انترمیدیا ( بوقلمون وحشی ریو گراند )

زیر گونه ملاگریس مریمیس ( بوقلمون وحشی مریم )

زیر گونه ملاگریس مکزیکانی ( بوقلمون وحشی گولد )

  • گونه ملاگریس اوسلاتا ( بوقلمون وحشی مکزیکی )

     ۲-۱- بوقلمون های وحشی

بوش وحشی یا آمریکای شمالی و بوقلمون مکزیکی دو گونه از بوقلمون های وحشی هستند

۲-۲- بوقلمون های اهلی

احتمالا تا حدی اهلی شدن بوقلمون های وحشی در بین اقوام بومی آمریکا قبل از رسیدن اروپائیان بدآنجا اتفاق افتاده است اگرچه شواهد کمی برای اثبات این فرضیه وجود دارد . به هر حال همه این اقوام چادر نشین نبوده اند و این برخلاف چیزی است که قبلا تصور میشد .

بقایای استخوانها ی ساکنان همیشگی و بوقلمون در محل سکونت این اقوام در کاوشهای باستان شناسی بدست آمده اند به نظر میرسد که آزتکها نیز بوقلمون را اهلی کرده باشند.

۲-۳- نژاد ها

بوقلمون اهلی از یک بوقلمون وحشی منشا گرفته است که رنگ استاندارد پر در آن رنگ سبز برنزی رنگین کمانی است . تغییرات ژنتیکی منجر به جایگزینی برنز با رنگدانه های دیگری در سایر نژاد های استاندارد شده است .

بر اساس وراثت پذیری رنگ ژنتیکی بوقلمون های اهلی جزو یکی از نژاد های برنز – سیاه – آبی روشن – قرمز یا ابلق هستند و بر اساس اندازه و وزن ممکن است جزو نژادهای سبک یا سنگین تقسیم بندی شوند.

چیزی به نام نژاد خالص وجود ندارد و همه این بوقلمونها از کراسینگ ( لقاح ) بوقلمونهای وحشی توسعه یافته اند اما این واژه برای توصیف نژادی به کار می رود که به حدی استاندارد شده است که جوجه های جوان حاصل از جفت گیری ۲ بوقلمون نر و ماده از یک نژاد مشابه والدین خود هستند

۲-۴- نژاد های استاندارد شده

نژاد های برنز – برنز کمبریج – کریمسون دارن – سیاه نور فولک – سفید بریتانیایی – اسلیت – قرمز بوربون – باف – کرول ویتزر در بریتانیا و برنز – سیاه – هلند سفید – سفید کوچک بلت سویل – نارگانست – اسلیت – قرمز بوربون – رویال پالم در ایالات متحده به عنوان نژاد های استاندارد شده شناخته شده اند .

سویه های محلی با رنگهای متفاوتی از بعضی از این نژاد ها به وجود آمده اند . هیبریدها همچنین برای اهداف تجاری توسعه یافته اند.

ویژگی های بوقلمون

بوقلمونهای وحشی و اهلی خصوصیات مشابهی دارند و آگاهی در مورد آنها تامین شرایط مناسب را برای آنها تسهیل میکند . شرایط وحشی محل های جنگلی یا دارای درخت آنها را در برابر شکارچیان محافظت میکند.

  • مرتب کردن پروبال
  • نشستن بر روی نشیمنگاه

بوقلمون های وحشی از پرنده های جنگلی منشا گرفته اند بنابراین نشیمنگاه برای این پرنده لازم است .

  • خودآرایی

بوقلمون همانند بیشتر پرندگان پرهای خود را در وضعیت مناسب و زیبا نگه می دارد و می آراید.

  • غلطیدن در خاک

این کار یک الگوی رفتاری غریزی است که پرنده خاک نرم را به هم میزند و خود را در آن می غلطاند و به منظور جدا کردن پارازیت های خارجی خاک را از لابلای پرهای خود عبور می دهد .

  • رفتارهای عاشقانه

رفتارهای عاشقانه بوقلمون نر خیلی دقیق و با احتیاط است . هیبرید های تجاری خیلی سنگین قادر به جفت گیری طبیعی نیستند و بنابراین تلقیح مصنوعی باید به جای جفت گیری طبیعی استفاده شود . به همین خاطر نژاد های سنتی برای تولید گله های جایگزین مناسب تر هستند.

  • صداهای بوقلمون

بوقلمون سری کاملی از صداها را برای هشدار – روابط اجتماعی در داخل گله و رفتارهای عاشقانه تولید میکنند .

پرورش بوقلمون

دوره پرورش جوجه بوقلمون

پرورش جوجه بوقلمون های جوان یکی از مراحل مهم پرورش بوقلمون است . دراین دوره جوجه های جوان در زیر مادر مصنوعی گرم در محیط محصور بسرعت رشد میکنند . مادر مصنوعی منبعی گرمایی است که دمای مورد نیاز را برای حفظ دمای بدن جوجه بوقلمون ها تامین می کند .

مادر مصنوعی ممکن است گازی یا الکتریکی باشد.

یکی از فاکتور های مهم در پرورش بوقلمون استفاده از جوجه بوقلمون های با کیفیت و خوب است .جوجه بوقلمون های ضعیف شانس بقای کمتری دارند و ممکن است مشکلاتی را در کل دوره ی پرورشی شان متحمل شوند . نکته مهم دیگر مراقبت صحیح از بوقلمون های جوان بویژه در طول دو سه هفته ی اول است . تامین خوراک با کیفیت خوب و مقدار کافی آب تمیز و تازه نیز بسیار ضروری است.

جوجه کشی صنعتی از تخم نطفه دار بوقلمون

در مورد جوجه کشی صنعتی از تخم نطفه دار بوقلمون اولویت اصلی برسیه نحوه ی نگه داری و پرورش گله ی مادر می باشد چراکه حتی اگر بهترین دستگاه جوجه کشی را تهیه کرده و به تمامیه نکات مورد نیاز جوجه کشی عمل نمایید در صورتی که نسبت نر و ماده گله و جیره غذایی و استاندارد نگه داری رعایت نشده باشد نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد .

مطالب مرتبط